تمدن چند هزارساله در معرض نابودی قرار گرفت

به گزارش خبرگزاری مهر، ارتفاعات شاهوار شاهرود هفته گذشته میزبان گروه های کوهنوردی، طبیعت دوست و جمعی از اهالی منطقه خصوصا روستای تاش بود

معدن بوکسیت با برداشت های سه هزار تنی از کوه شاهوار به قتلگاه درختان اُرس بدل شده و معدن کاران بدون توجه به میراث هزارساله پوشش گیاهی ارزشمند منطقه درختان را زیر نخاله و شن های معدن دفن می کنند و از سوی دیگر این فعالیت های معدنی آلودگی آب و سرچشمه های منطقه را نیز در بردارد که اگر فکری برای آن نشود دیر یا زود شاهوار و طبیعت بکر آن برای همیشه از بین خواهد رفت. عملیات بهره برداری از معدن بوکسیت در دامنه های شاهوار شاهرود از سال۹۲ باهدف تأمین نیاز کارخانه آلومینای ایران آغاز شد و اکنون پس از چهار سال تخریب های گسترده ای را در منطقه ایجاد کرده است. مدیرکل محیط زیست استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره پایش زیست محیطی منطقه شاهوار، گفت: اخطارها و تخلفات برداشت معدن بدون ملاحظات زیست محیطی را به سازمان صنایع و معادن منعکس و اعلام کردیم، این واحد دارای مشکلاتی است و پیگیر هستیم تا معضلات را رفع کنیم، کارشناسان آب وخاک برای آزمایش میزان آلودگی به منطقه اعزام شده اند تا در بررسی های بعدی بدانیم آیا آلودگی ها بر سرچشمه تأثیر داشته یا خیر؟ که بر اساس خود اظهاری نتیجه آزمایش مثبت بود حال باید دید در تازه ترین بررسی ها نتایج آزمایشگاهی چه خواهد شد.

عباسعلی دامنگیر در ادامه تصریح کرد: بر اساس قانون بحث خود اظهاری معادن را در دستور کار قرار دادیم تا واحدهای صنعتی و معادن خودشان با کارشناسان محیط زیست برای بررسی میزان آلایندگی واحد عقد قرارداد کنند و اگر مواردی مشاهده شود بلافاصله مراتب گزارش و مورد رسیدگی قرار گیرد ولی در این بین وزارت صنعت و معدن نیز باید نظارت بیشتری انجام دهد.